Auksjon tirsdag 29. november 2022 kl 18:00
Wankel, Charlotte(1888-1969)
Kvinnehode 1929

Olje på lerret
90x85,5
Signert og datert nede t.v.: CW 29

Vurdering
NOK 250 000–350 000

Auksjonert tirsdag 29. november 2022 kl 18:00

Tilslag NOK 250 000

Charlotte Wankels kunstneriske formspråk er sterkt influert av fransk purisme og arkitektur fra 1920- tallet. I Norge regnes Wankel som en pionér innen kubistisk og abstrakt maleri. Hennes malerier preges av valører i grå- og jordtoner, med sterkt forenklede figurer med surrealistiske fortoninger. På 1930- tallet benytter Wankel seg av en sterkere fargebruk, og kombinerer både figurative og abstrakte former i en og samme komposisjon.