Grev Wedels Klassiske

Auksjon torsdag 25. mai 2000 kl 20:00

Gamle Logen Store sal

Tannæs, Marie (1854-1939)
Høst

Olje på lerret
44x64
Signert nede t.v.: Marie Tannæs

Auksjonert torsdag 25. mai 2000 kl 20:00

Vurdering
NOK 30 000

Tilslag NOK 25 000 med forbehold

LITTERATUR: Anne Wichstrøm: Kvinneliv. Kunstnerliv, Oslo 1997.

Marie Tannæs malte flere bilder med utsikt over Bestumkilen og Oslofjorden fra Hoff ved Skøyen. Ihvertfall to bilder til, med omtrent det samme naturutsnitt, er kjent. Det ene er et vårbilde fra 1887, avbildet i Wichstrøms bok, ill. 135, s. 153. Det andre: Fra Hoff ved Skøyen, vinter 1897, hadde vi med på auksjon 1995-1, kat.nr. 61, det er avbildet i Wichstrøms bok, ill. 133, s. 152.
"Fra Hoff ved Skøyen" (1887) skildrer nøkternt og realistisk løvskogen om våren med den vide utsikten over Bestumkilen. Hun var trofast mot sine motiver, og ni år senere malte hun igjen "Fra Hoff ved Skøyen, vinter" (1897). Hun kan ha fått ideen om å gjenta et landskapsmotiv under forskjellige årstider, klima- og lysforhold fra de franske impresjonistene. De to bildene er vârt og følsomt malt, likevel brukte Tannæs dristige virkemidler, en fri penselføring, djerve markerte strøk og hyppig bruk av palettkniven. S. 153.
Maleriet vi har med denne gang er et høstbilde, hvor Marie Tannæs med freidige penselstrøk gir inntrykk av lys og luft i bildet med en opptrekkende høststorm.