Grev Wedels Klassiske

Auksjon torsdag 25. mai 2000 kl 20:00

Gamle Logen Store sal

Tannæs, Marie (1854-1939)
Vøyen Gård, Sagene

Olje på lerret, oppklebet på plate
30x43
Signert nede t.h.: Marie Tannæs.

Påtegnet med tittel på baksiden, samt påtegnet 268.

Auksjonert torsdag 25. mai 2000 kl 20:00

Vurdering

LITTERATUR: Anne Wichstrøm: Kvinneliv. Kunstnerliv, Oslo 1997.

Dette maleriet kan være en studie til det store bildet Senhøstes fra 1896, som befinner seg i Nasjonalgalleriet. Utsiktspunktet er omtrent det samme med dueslaget sentralt i bildet. Uansett var motiver fra Vøyen Gård flittig benyttet av Marie Tannæs. Studien er freidig malt med malingen lagt på lerretet i brede, pastose strøk.
Et av hennes kjæreste motiver etter 1890 var det pittoreske tunet på Vøienvolden på Sagene. Hun hadde familie på gården og kunne arbeide uforstyrret der. I "Senhøstes" (1896) skildrer hun med malerisk frihet de gamle husene, store trær, dueslaget og de fredsommelige hønene. S. 153-154.