Auksjon torsdag 25. mai 2000 kl 20:00
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)
Fjellandskap 1848

Olje på lerret
83x68
Signert og datert nede t.h.: HF Gude 1848.

Vurdering
NOK 400 000

Auksjonert torsdag 25. mai 2000 kl 20:00

Tilslag NOK 520 000

Dette maleriet av Gude har alle de kvaliteter som kjennetegner et nasjonalromantisk bilde. Det er fra en tid hvor nasjonalromantikken sto på sitt høyeste i norsk kunst. Gude har hentet sitt motiv fra de norske høyfjell og daler med stupbratte fjellsider som omkranser et lite bygdesamfunn langt nede i en smal dal med en liten elv. I bildets midtpunkt har Gude plassert en kroket bjerk, som mot alle odds har greid å klamre seg fast i den bratte fjellsiden. Treet har mange døde grener, men også noen hvor løvet friskt og grønt lyser opp. I tillegg til diagonalene i bildet bidrar også lysføringen til å gi bildet stor dramatikk. Vårt blikk ledes fra en mørk forgrunn med treet som slår oss i øynene, via dalen langt der nede i mellomgrunnen blant mørke, mektige fjellmassiver, til en lys, fjern bakgrunn med fjelltopper dekket av sne. Motivet kan Gude ha hentet fra Måbødalen med sine svimlende stup ned i en trang dal og med et typisk Vestlands-tre, bjerken i forgrunnen. Dette treet plassert på det ytterste stup ble sett på som en metafor for land og folk, man kan bare tenke på J. C. Dahls Bjerk i storm fra 1849, som ble som et symbol på nasjonens utholdenhet under karrige forhold. Dahls maleri var basert på tegninger fra Måbødalen. I dette maleriet av Gude bidrar de voldsomme kontrastene mellom fjell og dal, mellom mørke og lys til å gi inntrykk av en sublim natur hvor mektige krefter brytes.