Grev Wedels Klassiske

Auksjon torsdag 25. mai 2000 kl 20:00

Gamle Logen Store sal

Gude, Hans Fredrik (1825-1903)
Fjellandskap 1848

Olje på lerret
83x68
Signert og datert nede t.h.: HF Gude 1848.

Auksjonert torsdag 25. mai 2000 kl 20:00

Vurdering
NOK 400 000

Tilslag NOK 520 000

Dette maleriet av Gude har alle de kvaliteter som kjennetegner et nasjonalromantisk bilde. Det er fra en tid hvor nasjonalromantikken sto på sitt høyeste i norsk kunst. Gude har hentet sitt motiv fra de norske høyfjell og daler med stupbratte fjellsider som omkranser et lite bygdesamfunn langt nede i en smal dal med en liten elv. I bildets midtpunkt har Gude plassert en kroket bjerk, som mot alle odds har greid å klamre seg fast i den bratte fjellsiden. Treet har mange døde grener, men også noen hvor løvet friskt og grønt lyser opp. I tillegg til diagonalene i bildet bidrar også lysføringen til å gi bildet stor dramatikk. Vårt blikk ledes fra en mørk forgrunn med treet som slår oss i øynene, via dalen langt der nede i mellomgrunnen blant mørke, mektige fjellmassiver, til en lys, fjern bakgrunn med fjelltopper dekket av sne. Motivet kan Gude ha hentet fra Måbødalen med sine svimlende stup ned i en trang dal og med et typisk Vestlands-tre, bjerken i forgrunnen. Dette treet plassert på det ytterste stup ble sett på som en metafor for land og folk, man kan bare tenke på J. C. Dahls Bjerk i storm fra 1849, som ble som et symbol på nasjonens utholdenhet under karrige forhold. Dahls maleri var basert på tegninger fra Måbødalen. I dette maleriet av Gude bidrar de voldsomme kontrastene mellom fjell og dal, mellom mørke og lys til å gi inntrykk av en sublim natur hvor mektige krefter brytes.