Grev Wedels Klassiske

Auksjon torsdag 25. mai 2000 kl 20:00

Gamle Logen Store sal

Fearnley, Thomas (1802-1842)
Fra Gudvangen 1839

Olje på papir, oppklebet på lerret
25x35
Signert, stedsbestemt og datert nede på midten: Gudvangen 22 july 1839. TF

Auksjonert torsdag 25. mai 2000 kl 20:00

Vurdering
NOK 100 000

Tilslag NOK 58 000

LITTERATUR: Sigurd Willoch: Maleren Thomas Fearnley, Oslo 1932.
Sigurd Willoch: Thomas Fearnley, utstillingskatalog Blaafarveværket 1986.

I juli og august 1839 var Thomas Fearnley på studietur med kunstnerne A. Achenbach og Chr. Breslauer til Sogn og Hardanger. Turen kom til å vare i to-tre måneder. Ruten har formodentlig vært over Valdres og Lærdal. Den 30 juni var de iallfall ved Gudvangen og næste dag nådde de over Stalheim frem til Voss. Tegninger av Fearnley og Achenbach viser at de har fortsatt ned til Hardanger og en ukes tid har holdt sig ved Graven, hvor Fearnley har malt en ualminnelig vakker studie. Da vendte de tilbake til Sogn og blev liggende værfast i Gudvangen. Men de kom sig videre til Balholm (24 juli), hvor de hadde stasjon et par uker. Willoch 1932, s. 180.
Denne fine, lille studien fra Gudvangen er antagelig malt med raske strøk foran motivet mellom regnbygene, mens kunstnerne lå her værfaste.
To andre malere var kommet til Sogn på denne tiden, det var Johan Christian Dahl og Knud Baade. De var lenger inne i fjordarmene, men da Dahl reiste videre over Sogndal og Gudvangen møtte han Fearnley og hans kunstnervenner. Det var omkring 5-7 august. Åtte dager senere tok de tre veien hjemover. Det var forbi Slinde, hvor Fearnley igjen tegnet den store bjerken, Sogndal og Solvorn inn til Lysterfjorden....Da Dahl senere i måneden var på gjennemreise i Christiania møttes han og Fearnley for siste gang. Willoch 1932, s. 180-181.