Grev Wedels Klassiske

Auksjon torsdag 25. mai 2000 kl 20:00

Gamle Logen Store sal

Ross, Christian Meyer (1843-1904)
Dame i silkekjole

Olje på plate
42x23
Signert nede t.v.: CM Ross.

Auksjonert torsdag 25. mai 2000 kl 20:00

Vurdering
NOK 20 000

Tilslag NOK 21 000

Christian Meyer Ross var en av de første norske malerne som utdannet seg i München allerede fra 1869. Han malte historiske genrescener og også mange portretter. Hans maleri er typisk for München-skolen hvor man la an på å gi den oppstilte person eller den oppstilte historiske scene så realistiske detaljer som mulig. Ross er spesielt kjent for sin evne til å gi en god illusjon av de forskjellige stoffkvalitetene på drakter og gjenstander, som i den fint utpenslede silkekjolen på dette bildet. "Ross-silke" ble et begrep i hans samtid. Han reiste etter sin tid i München til Paris hvor han bodde i fire år. Deretter reiste han til Roma og ble boende der resten av sitt liv. Mange av hans malerier befinner seg i utlandet.