Grev Wedels Moderne

Auksjon tirsdag 27. november 2001 kl 19:00

Lönnberg, William (1887-1949)
Bylandskap vinter 1916

Olje på lerret
50x57
Signert og datert nede t.h.: W. Lönnberg 1916

Påtegnet på baksiden, på blindrammen: Studio. Finsk kunstner.

Auksjonert tirsdag 27. november 2001 kl 19:00

Vurdering

William Lønnberg hadde sin debut som kunstner på en utstilling i Ateneum i Helsingfors i 1913. I 1914 ble han tildelt et stipend og reiste til Danmark. Han hadde begynt sitt maleri i en ny-ekspresjonistisk stil, men omkring 1916 utviklet han en mer klassisk stil under påvirkning fra danske kunstnere og det han kunne se av kunst i danske museer. Senere, i 1928, kom han til å flytte tilbake til Finland. Ved siden av landskaper malte han portretter, og han utviklet seg til å bli en av Finlands mest kjente portrettmalere.