Auksjon torsdag 30. mai 2002 kl 20:00
Thaulow, Frits(1847-1906)
Kone med barn på armen i landsbygate

Olje på lerret
46x55
Signert nede t.v.: Frits Thaulow

Vurdering
NOK 200 000–300 000

Auksjonert torsdag 30. mai 2002 kl 20:00

Tilslag NOK 240 000

Frits Thaulow er en av våre realistiske friluftsmalere, men Thaulow hadde ikke som Christian Krohg er sosialt program for sin kunst. Han var opptatt av kunsten for kunstens egen skyld, "l'art pour l'art" kunne vært hans motto. Han var opptatt av å få frem lys og luft i et motiv ved hjelp av fargene. For ham kunne et sølete gateparti være like malerisk som ethvert annet motiv. Og det er ikke sjelden at han som her i dette bildet har arbeidet med de fine fargekontrastene mellom røde varme mursteinsvegger, og jordfargede sølete veier. Antagelig er dette bildet fra en fransk landsby. Thaulow oppholdt seg mye i Frankrike i de siste tyve årene av sitt liv.