Grev Wedels Klassiske

Auksjon torsdag 30. mai 2002 kl 20:00

Gude, Hans Fredrik (1825-1903)
Gosausee 1871

Olje på lerret
86x134
Signert og datert nede t.h.: H F Gude 1871

Påtegnet på baksiden, på blindrammen på lapp med Gudes egen håndskrift: Gosausee mit dem Dachstein aus dem Wasser gesehen.

Auksjonert torsdag 30. mai 2002 kl 20:00

Vurdering
NOK 600 000–700 000

LITTERATUR: Boetticher, Fredrich von: Malerwerke des Neunzehnten Jahrhunderts, Dresden 1891-1901.
Farmand 1979, nr. 49, avbildet s. 52.
Frode E. Haverkamp: Hans Gude 1825-1903, magistergradsavhandling, Oslo 1982, bind I-III, oeuvre kat.nr. 504, avbildet bind III s. 90.

Forut i båten ligger en død gemse, og lange hår fra gemsen er stukket i hatten til én av mennene. Gosausee i Østerrike ligger 1154 m.o.h. I bakgrunnen fjellet Dachstein, fjellet t.h. uten sne er antageligvis Bishcofsmütze. Haverkamp, bind II, s. 125. Haverkamp resonnerer seg frem til at dette bildet antagelig er et av seks bilder i samme størrelse som ble bestilt av kunsthandler P. Kaeser i Wien med motiver fra de østerrikske innsjøer. Bildene deltok på Den internasjonale Kunstutstilling i Wien i 1871. De andre bildene i denne bestillingen var antagelig Attersee, Grundlsee, Hallstaetter See, Mondsee og ifølge Dietrichson og Boetticher Traunsee. Haverkamp antyder at det kan ha vært syv bilder med Wolfgangsee.