Grev Wedels Klassiske

Auksjon torsdag 30. mai 2002 kl 20:00

Askevold, Anders (1834-1900)
Gjennom skogen 1877

Olje på lerret
46x64
Signert og datert nede t.v.: A: Askvold. 1877.

Signert og påtegnet på baksiden, på blindrammen: "Gjennem Skogen" Bergen 1877.

Auksjonert torsdag 30. mai 2002 kl 20:00

Vurdering

Tilslag NOK 50 000

LITTERATUR: Magne Malmanger: "Maleriet 1814-1870. Fra klassisisme til tidlig realisme", Norges kunsthistorie, Oslo 1981, bind 4, s. 126-292.

Anders Askevold var like opptatt av dyreskildringen som naturskildringen, og…for Askevold betydde dyr kyr, eller bedre, brandete bølinger. I sin barndom hadde han vært gjetergutt hjemme i Sunnfjord og han kjente vel sine firbente venner. Likevel later det ikke til at han hadde noen særlig interesse for det enkelte dyr. Det som opptok ham var buskapen som en naturlig og selvfølgelig del av landskapet. S. 272.