Grev Wedels Klassiske

Auksjon torsdag 30. mai 2002 kl 20:00

Krohg, Christian (1852-1925)
En visitt

Olje på lerret
40x60
Signert nede t.h.: C Krohg

Auksjonert torsdag 30. mai 2002 kl 20:00

Vurdering
NOK 30 000

Tilslag NOK 18 000

LITTERATUR: Oscar Thue, red. Knut Berg: Christian Krohg, Oslo 1997.

I de senere år av sitt virke malte Christian Krohg ofte unge modeller i helt hverdagslige situasjoner, som her, hvor de blide og glade unge damene er malt der de synes å strømme inn gjennom en dør. Han malte modeller som hadde sin gang ved Kunstakademiet, der han var blitt professor i 1909. Disse unge kvinnenes umiddelbare, naturlige vesen tiltalte ham. Krohg brydde seg ikke om å male sine modeller i en eller annen kunstig stilling på podiet. Han skildret dem i de mest dagligdagse situasjoner. Hun varmer seg ved ovnen i "I pausen", …tenner sigaretten i "Den siste sigarett", …og knapper sine støvler i "Støvlene knappes"…. Motivene er legio, og de fleste av dem er utført i flere versjoner. Titlene sier noe om det jounalistisk forte og snapshotaktige som preger bildene fra denne tiden. S. 266. Det samme kan sies å være tilfelle med dette bildet med tittelen: En visitt.