Auksjon mandag 17. juni 2002 kl 20:00
Kavli, Arne(1878-1970)
Sommerdag i Fiskebäckskil

Olje på lerret
82x90
Signert nede t.h.: A. Kavli

Vurdering
NOK 300 000–400 000

Auksjonert mandag 17. juni 2002 kl 20:00

Tilslag NOK 450 000

LITTERATUR: Aftenposten 1933 (?)

…En rekke av bildene på utstillingen er som nevnt fra Sverige fra Bohuslenkysten. Her lå Kavli og malte bl.a. da Grønlandssakens bølger gikk på det høieste. Da bodde han på badestedet Fiskebäck, og da han hadde sett lenge nok på det Svenske flagg som hang på feststangen ute på "esplanaden" gikk han bort til verten og sa: " - Bohuslen har været Norsk. Jeg okkuperer Fiskebäck." Og hvem vet hvordan det var gått, hvis Kavli for eksempel hadde været så forsynlig å gå omkring med et Norsk flagg. Jommen, Fiskebäck blev altså ikke okkupert og det er synd, for etter Kavlis bilder å dømme kunne stedet være vel værd å ha. Nu har vi altså billedene å trøste oss med.