Grev Wedels Moderne

Auksjon mandag 17. juni 2002 kl 20:00

Haalke, Hjalmar (1894-1964)
Fra Ullern

Olje på plate
50x61
Signert nede t.v.: Hj. H

Påtegnet med tittel, datert 1946 og signert på baksiden av platen.

Auksjonert mandag 17. juni 2002 kl 20:00

Vurdering

LITTERATUR: Leif Østby: Hjalmar Haalke, Oslo 1954.

Hjalmar Haalke og kone leide en villa på Ullern i 1947 som kom til å bli hetende "Casa Bianca". Han malte flere bilder hvor det hvite huset figurerer, men her har han antagelig malt utsikten fra villaen mot en annen villa, et gult "funkis"-hus. Denne villaen i bildet er antagelig Villa …, tegnet av arkitekt …