Auksjon mandag 17. juni 2002 kl 20:00
Erichsen, Thorvald(1868-1939)
Sommerlandskap med hus 1926

Olje på plate
32x41
Signert og datert nede t.v.: Thv. E. 26.

Påtegnet med tittel på baksiden av platen.

Kunstnerforbundet, Oslo 1953, kat.nr. 63.

Vurdering
NOK 60 000

Auksjonert mandag 17. juni 2002 kl 20:00

Tilslag NOK 40 000

LITTERATUR: Gunnar Sørensen: "Erichsen, Thorvald", Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1982, bind 1, s. 590-592.

Thorvald Erichsen var interessert i å fremstille lysets innvirkning på fargene i naturen. Utover i 1920- og 30-årene …dyrkes lys- og farge-intensiteten med stadig økende virtuositet. Dette går likevel ikke på bekostning av friskheten. Stadig ligger en inderlig naturopplevelse til grunn, og om maleriene ble utført på kort tid og i et forsmspråk som nesten oppløses, så er de sjelden løse i virkning. S. 592.