Auksjon torsdag 21. november 2002 kl 19:00
Ross, Christian Meyer(1843-1904)
Ung kvinne med vifte 1878

Olje på mahognyplate
41x32
Signert og datert nede t.v.: C M. Ross 78

Påtegnet på baksiden av platen: "Ross. Norsk kunstner".

Vurdering

Auksjonert torsdag 21. november 2002 kl 19:00

Tilslag NOK 30 000

Christian Meyer Ross ble varig influert av München-tiden i sitt maleri. Han var i München fra 1873 til 1875. München-skolens sans for fremstilling av realistiske detaljer appellerte til ham. Ross utviklet sin evne til å male forskjellige stoffer, som blant annet silke, med nærmest perfekt illusjonistisk virkning. Ross var i Paris fra 1875 til 1879 og her var det salongmaleriet med den historiske genre som interesserte ham mest. Ved siden av utviklet han sitt portrettmaleri, og da han bosatte seg i Roma, kunne han livnære seg som mondén portrettmaler. Ross bodde i Roma fra 1879 til sin død.