Jubileumsauksjonen

Auksjon torsdag 21. november 2002 kl 19:00

Gude, Hans Fredrik (1825-1903)
Roende mann Chiemsee 1867

Olje på lerret, oppklebet på plate
25x14
Signert, stedsbestemt og datert nede t.h.: HFG Chiemsee 24 Aug 67

Påtegnet på baksiden av platen: "Serie V no. 18 Rudernder Mann Chiemsee Hans Gude".

Auksjonert torsdag 21. november 2002 kl 19:00

Vurdering

Tilslag NOK 29 000

LITTERATUR: Frode Haverkamp: "Gude, Hans Fredrik", Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1982, bind 1, s. 810-815.

Det finnes flere figurstudier fra Chiemsee i 1867 av Gude. Han var her på studietur, fra sitt hjem i Karlsruhe, og arbeidet med studier av fiskere i forskjellige stillinger til bruk for senere større komposisjoner. Gude inkorporerte ofte menneskefigurer i sine landskapsbilder.
Gude begav seg aldri ut på menneskeskildring på det psykologiske plan, men han befolket sin landskaper med fortreffelige staffasjefigurer. S. 812.