Grev Wedels Klassiske og Moderne

Auksjon onsdag 19. november 2003 kl 18:00

Store Sal

Gude, Hans Fredrik (1825-1903)
Fiskere ved stenet kyst 1866

Olje på lerret
31x26
Signert og datert nede t.v.: HF Gude 1866

Auksjonert onsdag 19. november 2003 kl 18:00

Vurdering

Tilslag NOK 78 000

Hans Fredrik Gude var i Norge sommeren 1866. Han hadde allerede på denne tiden begynt å male for det meste fra kysten, men dette året foretok han en studietur til Hallingdal, Hemsedal, Sognefjorden og Valdres. Gude utviklet sin kunst mer og mer fra romantikk mot en behersket realisme. I et bilde som dette er det tydelig hvor han arbeider med lys og skygge som gir bildet en dramatikk som kan tolkes som menneskets kamp med store naturkrefter, men samtidig er motivet med fiskere i arbeid nøkternt sett, det er ikke noen overdreven patos i bildet. Gude var særlig opptatt av atmosfæriske virkninger, og spesielt det å få frem lysrefleksene i vann, som her med bølgene som danser over vannflaten i frisk bris, var, og kom til å bli, et yndet tema.