Olje på lerret
31x26
Signert og datert nede t.v.: HF Gude 1866
Vurdering
Olje på lerret
31x26
Vurdering
Hans Fredrik Gude var i Norge sommeren 1866. Han hadde allerede på denne tiden begynt å male for det meste fra kysten, men dette året foretok han en studietur til Hallingdal, Hemsedal, Sognefjorden og Valdres. Gude utviklet sin kunst mer og mer fra romantikk mot en behersket realisme. I et bilde som dette er det tydelig hvor han arbeider med lys og skygge som gir bildet en dramatikk som kan tolkes som menneskets kamp med store naturkrefter, men samtidig er motivet med fiskere i arbeid nøkternt sett, det er ikke noen overdreven patos i bildet. Gude var særlig opptatt av atmosfæriske virkninger, og spesielt det å få frem lysrefleksene i vann, som her med bølgene som danser over vannflaten i frisk bris, var, og kom til å bli, et yndet tema.