Grev Wedels Klassiske og Moderne

Auksjon onsdag 19. november 2003 kl 18:00

Store Sal

Kielland, Kitty (1843-1914)
Torvmyr 1911

Olje på lerret
51x96
Signert og datert nede t.v.: Kitty L Kielland 1911

Auksjonert onsdag 19. november 2003 kl 18:00

Vurdering
NOK 200 000

Tilslag NOK 250 000

Kitty Kielland skulle igjen og igjen komme tilbake til Jærlandskapet som sin høyt skattede motivkrets. Ofte malte hun torvmyrene herfra. Hun malte det første bildet av en torvmyr i 1879 og senere kom hun til å gjenta temaet i en lang rekke variasjoner. Bildene av torvmyr følger hennes kunstneriske utvikling, fra bilder påvirket av Gude med fine atmosfæriske virkninger og gjennomarbeidet malerisk behandling, til bilder påvirket av den franske friluftsrealismen, hvor hun satt ute og malte for å få en umiddelbar følelse av lys og luft i bildene. Senere kom ny-romantiske tendenser i forgrunnen gjerne med en betoning av sommerkveldens stemningsskapende muligheter, men ut på 1900-tallet vendte hun igjen tilbake til en mer dagklar og fargefrisk om enn forenklet og mer storlinjet landskapskunst, helt i tråd med tidens syntetiserende tendenser.