Auksjon mandag 29. november 2004 kl 18:00
Balke, Peder(1804-1887)
Utsyn over Christiania sett fra Ekeberg, måneskinn

Olje på lerret, oppklebet på plate
69x100
Signert nede t.h.: Balke

Vurdering
NOK 400 000–600 000

Auksjonert mandag 29. november 2004 kl 18:00

Tilslag NOK 400 000

Solgt for NOK 400 000

I et bilde som dette er det tydelig å se at Balke er romantiker.

Han så ikke en klar dag, men en månelys natt, som egnet da han skulle fremstille dette storslåtte bildet av Christiania. Måneskinn ble ofte brukt av romantikkens malere som et effektfullt stemningsskapende element i bildet. Balke var i 1836 og i 1843-44 i Dresden elev av Johan Christian Dahl, vår berømte maler fra romantikken, som har malt mange bilder med måneskinn. I Dresden hadde Balke også anledning til å se Dahls venn og samtidige Caspar David Friedrichs måneskinnsbilder. I denne tyske romantikkens mesters bilder er gjerne måneskinnet, i større grad enn hos Dahl, et virkemiddel for å få frem store spenn mellom lys og mørke som symbol på gode og onde krefter i en guddommelig natur. Høyt oppdrevne kontraster var typisk for europeisk romantikk, noe som appellerte til Balke.