Grev Wedels Moderne og Klassiske

Auksjon tirsdag 24. mai 2005 kl 18:00

Karsten, Ludvig (1876-1926)
Kirken i Gilleleje 1915

Olje på lerret
46x53
Signert og datert nede t.v.: Karsten -15

UTSTILT:

Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1922, kat.nr. 67. Kunstnerforbundet i Oslo 1922. Oslo kunstforening 1922.

Auksjonert tirsdag 24. mai 2005 kl 18:00

Vurdering
NOK 400 000–600 000

Tilslag NOK 350 000

LITTERATUR: Nils Messel: Ludvig Karsten, Oslo 1995, avbildet s. 136.
Takk til Nils Messel for opplysninger om bildet.

Sommeren 1915 dro Ludvig Karsten til den lille fiskerlandsbyen Gilleleje på Nord-Sjælland. Herfra kjennes en rekke fargestrålende landskapsbilder, som dette maleriet med kirken i den lille landsbyen. Kirken i Gilleleje ble kjøpt av Karstens store mesen, den danske grosserer Christian Tetzen-Lund. Han hadde sin tids fornemste Karsten-samling. Bildet var med på den store Karsten-utstillingen i Liljevalchs Konsthall i Stockholm i 1922, og senere samme år i Kunstnerforbundet i Oslo og i Oslo Kunstforening.