Auksjon tirsdag 14. november 2000 kl 20:00
Johannessen, Erik Harry(1902-1980)
Bruden

Olje på lerret
70x80
Signert nede t. v.: EHJ

Påtegnet med tittel, datert 1962 og signert på baksiden av lerretet.

Vurdering

Auksjonert tirsdag 14. november 2000 kl 20:00

Tilslag NOK 50 000

Erik Harry Johannessen kretset om de store temaene i sin kunst. Han var opptatt av mellommenneskelige relasjoner, erotisk tiltrekning og ensomhet, mor og barn, liv og død. I hans tidlige kunstneriske karriere viser bildene tematisk grublerier over livets mening og kunstnerens skjebne. Han var sterkt religiøst opptatt og kjempet med sin tro. Han gikk gjennom en vanskelig periode, også økonomisk, og bildene fra denne tiden er ofte i en mørkstemt koloritt. Fra 1946 og i den tiden han bodde mye i Åsgårdstrand fra 1959 til 1965, hadde han det på alle måter lettere, noe som gjenspeilte seg i en lysere fargeholdning i hans kunst. I et bilde som dette med en ridende brud kan det spores. Den hvite kjolen lyser opp i bildet. Det synes å være lag på lag med tyll og blonder som kunstneren har gitt en meget effektfull malerisk behandling med store, enkle kruseduller malt hvitt i hvitt. Ridende brud har han også malt i et bilde fra 1948, men da med andre og mørkere farger.I dette bildet synes det å være meget glede og overskudd. Bruden holder frem brudebuketten som et tegn på fruktbarhet. Bildet blir som et symbol på livsstadiene, i dette tilfelle på kvinnen midt i livet, en tematikk Erik Harry Johannessen var opptatt av.