Auksjon tirsdag 14. november 2000 kl 20:00
Revold, Axel(1887-1962)
Kveld

Olje på lerret
114x147
Signert nede t. h.: Revold

Påtegnet "Aften" på baksiden.

Kunstnernes Hus, Oslo 1933, kat. nr. 56, med tittel Aften.
Kunstnernes Hus, Oslo 1955, kat. nr. 35, med tittel Aften.

Vurdering

Auksjonert tirsdag 14. november 2000 kl 20:00

Tilslag NOK 88 000

LITTERATUR: Johan H. Langaard: Axel Revold, Oslo 1933, avbildet s. 35.
Ole Mæhle: "Revold – en moderne hellerister i Kunstnernes Hus", Dagbladet, 2. mars 1955.

Axel Revold malte i 1927 trilogien Kveld, Natt, Morgen. Bildet vi har med er det første i denne trilogien, det siste, Morgen, befinner seg i Nasjonalgalleriet. Revold hadde sterke opplevelser av lyset i Nordland. Han noterte: "Denne underlig uvirkelige kveld med den jagende røk over himmelen og den brennende sol, som farver alt med sitt blod. Jordklodens runding som løftet sig, så han så havenes blanke flater, fjellene, byene, menneskene som fra en dal. Fjernt og allikevel så nær. Og så den store dirrende angst hos alt levende for det kommende; det uhørlige brak av alle himmelens kloder som raser sammen. Det hele opslukt av mørket. Selve tidens ophør. Ingen og intet mer. Men så er det allikevel noget. Et salig blått lys som sprenger mørket. Lyd av surlende bekk og fuglesang. Opvåknen til Nordlandsvårens deilige dag." Langaard, s. 14. I sin anmeldelse av utstillingen av Revolds kunst i Kunstnernes Hus i 1955 skriver Mæhle bl.a.: Ingen har som Revold fått jernrødt, eller indiskrødt om en vil, til å tone så dypt ogvakkert. Det er en karsk og mandig koloritt. Den kan klinge hardt som metall, men den kan også eie en vâr, fin og sprø tone, nesten bristeferdig av blondhet, og lys som i Nordlandsnettenes trollske skjønnhet.