Munch-Auksjonen 2005

Auksjon tirsdag 29. november 2005 kl 19:45

Store sal Gamle Logen

Munch, Edvard (1863-1944)
Madonna

Fargelitografi trykket i sort, rødt, blått og lyst olivengrønt på Japan papir
Arket: 750-755x530-537 mm Motivet: 603x442 mm
Signert med blyant nede t.h.: Edv Munch

1895/1902
Woll 39 A IV.

Auksjonert tirsdag 29. november 2005 kl 19:45

Vurdering
NOK 3 000 000

Tilslag NOK 5 000 000

Solgt for NOK 5 000 000

LITTERATUR: Gerd Woll: Edvard Munchs tresnitt, utstillingskatalog Sogo Museums 1993.

Bildets vanligste tittel "Madonna" har også, ved siden av borden med spermier og foster, blitt oppfattet som problematisk i mange sammenheng. Selve motivet så vel som den tidligere brukte tittelen "Elskende kvinne" gir bildet et erotisk innhold som mange finner direkte støtende i forbindelse med den klart religiøst betonte betegnelsen "Madonna".

For Munch selv var nok denne dobbeltheten både tilsiktet og viktig, ettersom den også sier noe om selve livsløpet som en mystisk og hellig prosess. Katalogdel, s. 1-2.