Grev Wedels Moderne og Klassiske

Auksjon tirsdag 29. november 2005 kl 19:00

Store sal Gamle Logen

Ekenæs, Jahn (1847-1920)
To kvinner i bunader fra Flesberg i Numedal

Olje på lerret
70x58
Signert nede t.h.: J. Ekenæs München

Fra Flesberg i Numedal.

Auksjonert tirsdag 29. november 2005 kl 19:00

Vurdering
NOK 200 000–300 000

Tilslag NOK 260 000

LITTERATUR: Astri Wright: "Ekenæs, Jahn", Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1982, bind 1, s. 557-558.

Jahn Ekenæs kom tilbake til Norge i 1894 etter studier og opphold i København og München. Han malte i tradisjonen fra Adolph Tidemand og Carl Sundt-Hansen, som det står i Norsk kunstnerleksikon: stillferdige og idylliske bondelivsskildringer. For å finne motiver reiste Ekenæs rundt i Sør-Norge, særlig i de forskjellige dalførene.