Grev Wedels Moderne og Klassiske

Auksjon tirsdag 29. november 2005 kl 19:00

Store sal Gamle Logen

Bergslien, Knud (1827-1908)
Interiør, kvinne ved rokk 1868

Olje på lerret
80x68
Signert og datert nede t.h.: K. Bergslien 1868

Auksjonert tirsdag 29. november 2005 kl 19:00

Vurdering
NOK 300 000–400 000

Tilslag NOK 540 000

LITTERATUR: Sonja Hagemann: "Bergslien, Knud Larsen", Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1982, bind 1, s. 208-209.

I 1855 drog Bergslien til Düsseldorf, hvor han, avbrutt av enkelte studiereiser, ble til våren 1869. Han utførte en rekke genrebilder av norsk folkeliv og fortsatte Tidemands tradisjon som folkelivsskildrer. Fra 1856 til 1872 leverte han årvisst figurbilder fra røkstuer, seterscener og fiskerstuer til utlodningen i Christiania Kunstforening.