Grev Wedels Moderne og Klassiske

Auksjon tirsdag 29. november 2005 kl 19:00

Store sal Gamle Logen

Sørensen, Henrik (1882-1962)
Badende gutter 1913

Olje på lerret
89x116
Signert og datert nede t.h.: HS 1913

Auksjonert tirsdag 29. november 2005 kl 19:00

Vurdering
NOK 300 000–400 000

Tilslag NOK 480 000

Solgt for NOK 480 000

Henrik Sørensen viser seg i et bilde som dette som modernist og klassisist. Modernist ved bruken av klare farger for å modulere form hvor figurene er plassert helt opp i flaten, og som klassisist i fremstillingen av formene som monumentale. Det første inspirert av hans lærer Matisse, hvor han var elev i 1908 og 1910. Det siste inspirert av Edvard Munch og ny-sakligheten tidlig på 1900-tallet.