Grev Wedels Moderne og Klassiske

Auksjon tirsdag 29. november 2005 kl 19:00

Store sal Gamle Logen

Nupen, Kjell (1955-2014)
Interiør/eksteriør

Olje på lerret
130x110
Signert nede t.h.: K. Nupen.

Påtegnet med tittel, datert 1983, påtegnet med dedikasjon og signert på baksiden av lerretet.

Auksjonert tirsdag 29. november 2005 kl 19:00

Vurdering

Tilslag NOK 130 000

LITTERATUR: Svein Thorud, Paal Helge Haugen: Kjell Nupen, Oslo 2000, avbildet s. 61.

I måleri frå byrjinga av 80-talet leverer Kjell Nupen nokre teknisk sett suverene versjonar av det kunsthistoriske grunnmotivet inne/ute, interiør/eksteriør. Her opptrer landskapet som ein fjern utsikt, innramma og innelukka av kulturens interiør, og landskapet blir knapt noko meir enn ein romleg markør i eit malerisk spel som handlar om biletbygging, om mellomrom og overgangssoner. S. 49-50.