Grev Wedels Moderne og Klassiske

Auksjon tirsdag 29. november 2005 kl 19:00

Store sal Gamle Logen

Kraugerud, Ragnar (1909-1987)
Skogfaret

Olje på plate
81x100
Signert nede t.v.: RK

Fra 1973. Signert, datert julen 74 og påtegnet med dedikasjon på baksiden av platen.

Auksjonert tirsdag 29. november 2005 kl 19:00

Vurdering
NOK 30 000–50 000

LITTERATUR: Erik Dæhlin: Norsk samtidskunst, Oslo 1990, omtalt s. 75, avbildet s. 76.

Kraugerud har mer enn noen vært skogens maler. De brutte fargetonene er lagt lag på lag. Penselføringen er som omtenksomme penselhugg, ja, vi kan bli fristet til å snakke om kvisting og barking. Vi opplever både det som spirer og gror og forråtnelsen - prosessen i naturen. Her er en saftig, ragget, dypstemt, mysteriøs og hendensk livskraft. S. 75.