Grev Wedels Moderne og Klassiske

Auksjon tirsdag 29. november 2005 kl 19:00

Store sal Gamle Logen

Krohg, Christian (1852-1925)
Ved rorkulten

Olje på plate
50x61
Signert nede t.v.: C Krohg

Påtegnet med tittel på baksiden, på lapp på rammen.

UTSTILT:

Blaafarveværket 1993, kat.nr. 99, med tittel: Ved rorkulten.

Auksjonert tirsdag 29. november 2005 kl 19:00

Vurdering
NOK 120 000–150 000

Tilslag NOK 180 000

LITTERATUR: Oscar Thue; Knut Berg, red.: Christian Krohg, Oslo 1997.

I Christian Krohgs meget omfattende og varierte produksjon utgjør sjøbildene tallmessig den største motivgruppen. Noen marinemaler i vanlig forstand var han ikke, idet det ikke først og fremst var båter og havet som opptok ham, men fiskere og sjøfolks strabasiøse hverdagsliv. Det var de rent menneskelige situasjoner og sjølivets dramatikk som fanget hans interesse, men uten at motivgruppen kan tillegges noen spesiell sosial tendens. S. 204.