Auksjon mandag 27. november 2000 kl 19:00
Balke, Peder(1804-1887)
Marine

Olje på papir, oppklebet på plate
17x24
Signert nede t.h.: Balke

Påtegnet med tittel på baksiden.

Norges Jubilæumsutstilling 1914, kat.nr. 41.
Kunstnernes Hus, Oslo 1954, kat.nr. 148.

Vurdering

Auksjonert mandag 27. november 2000 kl 19:00

Tilslag NOK 175 000

Peder Balke har i flerfoldige små bilder søkt å fastholde et motiv med så få og effektfulle virkemidler som mulig. Ved sin spesielle fordrivningsteknikk, hvor han strøk på mørk farge og drev den utover med filler, svamp eller pensler over et hardt, lyst malerunderlag, fikk han frem dramatisk oppdrevne lyse og mørke partier, som ga motivet en slående virkning helt på romantisk vis.