Grev Wedels Klassiske

Auksjon mandag 27. november 2000 kl 19:00

Munsterhjelm, Hjalmar (1874-1905)
Barn ved elvestryk 1874

Olje på lerret
84x127
Signert og datert nede t.h.: H. Munsterhjelm. 1874.

Auksjonert mandag 27. november 2000 kl 19:00

Vurdering
NOK 500 000–600 000

LITTERATUR: Frode Haverkamp: "Gude, Hans Fredrik", Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1982, bind 1, s. 810-815.
Jan Askeland red.: Düsseldorf og Norden, utstillingskatalog Bergen Billedgalleri; Nasjonalgalleriet, Oslo; Göteborgs Kunstmuseum; Nationalmuseum, Stockholm; Ateneum, Helsingfors; Kunstmuseum Düsseldorf, 1975, 1976.

Hjalmar Munsterhjelm var elev av Hans Fredrik Gude. I Norsk kunstnerleksikon står han oppført som elev av Gude i Düsseldorf fra 1860 til 1862. Aimo Reitala, som skriver om de finske "düsseldorfere" i utstillingskatalogen fra 1975, omhandler Hjalmar Munsterhjelm først og fremst som elev av Gude i Karlsruhe i 1865-66 og 1867-70. "Düsseldorf" er et begrep innen kunsthistorien for sen-romantikken i Finland som i Sverige og Norge, og Hjalmar Munsterhjelm er en av de finske "düsseldorfere". Han kom til Düsseldorf i 1860 og oppholdt seg der til 1865. Men byens tiltrekningskraft minsket etter at Gude forlot byen, og i 1865 reiste han til Karlsruhe for å bli Gudes elev der. Senere kom han til å reise til München: och utvecklades till en aristokratisk stämningsmålare. Reitala, s. 24. Hjalmar Munsterhjelm var i München i årene 1873-74 og 1875-76. Han konsentrerte seg om å male store landskapsbilder, som det bildet vi har med, i en typisk sen-romantisk stil. Dette var i den tiden Finland var et autonomt fyrstedømme til Russland, og han fant en kundekrets blant russiske aristokrater.