Grev Wedels Moderne og Klassiske, del 1

Auksjon tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00

Gamle Logen Store Sal

Sparre, Victor (1919-2008)
Et øyeblikk av evigheten 1988

Olje på lerret
115x130
Signert og datert nede t.h.: Victor Sparre 1988

Signert, datert og påtegnet med tittel, antagelig av kunstneren, på baksiden, på blindrammen.

UTSTILT:

Galleri 1814, Eidsvoll 1989, kat. nr. 17 (?)

Auksjonert tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00

Vurdering
NOK 200 000–300 000

Tilslag NOK 260 000

LITTERATUR: Paul Grøtvedt: Victor Sparre, Jubileumsutstillingskatalog Stenersenmuseet, Oslo 1999, variant i samme størrelse, med tittel: Et sekund av evigheten, fra 1990, avbildet s. 10.

Victor Sparre har alltid vært en figurativ kunstner. Den rene abstraksjonen ligger ikke for ham. Sparre har for mye på hjertet til at han kan havne i den non-figurative vilkårligheten. Men figurasjon kan være så mangt, alt fra fotorealistiske avbildninger til de enkle formene i helleristningene. Her er mulighetene nærmest ubegrenset for den som vil formidle mening og kommunisere med sitt publikum. S. 6.