Auksjon tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00
Knoff, Anne-Lise(1937-2005)
Glassklare vinduer 1973

Olje og collage med pålimte, malte lerrets
70x55
biter på huntonittplate, sølvmalte lerretsstrimler innenfor kantene av rammen
Signert og datert nede t.h.: Anne Knoff 73

Kunstnerforbundet, Oslo 9.-24. mars 1974, kat.nr. 2 med tittel: Glassklare vinduer.

Vurdering

Auksjonert tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00

Tilslag NOK 13 000

LITTERATUR: Carl Fredrik Engelstad, Arve Stensrud: Anne-Lise Knoff, Oslo 1989.

Jorden sett og fotografert fra månen - for Anne-Lise Knoff står det som "det unike bildet i vår tid, ingen tid har før hatt et slikt bilde". Og naturligvis har hun rett. Ikke bare ble månen en annen da menneskene for første gang satte sin fot på den - hvem kan glemme TV-opplevelsen av det? Jorden ble på en måte også en annen, likesom på særlig vis hentet inn i den store universelle sammenheng. Og bildet av den, sett der ute fra rommet, unnlater ikke å gjøre et eiendommelig suggesivt (sic!), nesten magisk inntrykk. Og det er som om Anne-Lise Knoff ikke kan slippe fra seg dette bildet - i en lang rekke variasjoner dukker det opp, i bilde etter bilde hos henne, fylt av hemmelighetsfull mening og betydning. S. 69-71.