Grev Wedels Moderne og Klassiske, del 1

Auksjon tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00

Gamle Logen Store Sal

Grünewald, Isaac (1889-1946)
Den bortvendte rose

Olje på lerret, oppklebet på plate
46x38
Signert nede t.h.: Isaak Grünewald

Auksjonert tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00

Vurdering

Tilslag NOK 155 000

Isaac Grünewald er en av de ledende ekspresjonister i svensk kunst. Han var Matisse-elev. I dette maleriet med en oppstilling med vase og blomster er det sterke unaturalistiske farger og formene er behandlet på en flatemessig dekorativ måte. Grünewald var fra 1911 til 1937 gift med en annen kjent svensk ekspresjonist, som også hadde vært Matisse-elev, Sigrid Hjertén. Isaac Grünewald døde i en flyulykke i nærheten av Oslo.