Grev Wedels Moderne og Klassiske, del 1

Auksjon tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00

Gamle Logen Store Sal

Finne-Grønn, Hans (1903-2001)
Latinerkvarteret i Paris 1938

Olje på lerret
82x88
Signert, stedsbestemt og datert nede t.v.: H. Finne-Grønn Paris 38

Påtegnet med tittel på baksiden, på blindrammen.

UTSTILT:

Kunstnernes Hus, Oslo 1945, kat.nr. 50. Kunstnernes Hus, Oslo 1952, kat.nr. 35.

Auksjonert tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00

Vurdering

Tilslag NOK 28 000

Finne-Grønn er mer figurmaler enn landskapsmaler. Selv i landskapsbildet glir mennesker, dyr eller hus inn som en vesentlig del av billedflatens komposisjon. Formspråket har aldri vært nonfigurativt, men abstrahering og geometri har skaffet orden i hans fabulerende rikdom av stoff. De rene fargeplan har en spesiell myk stofflighet innen en stram fargeholdning. Nk.