Auksjon tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00
Midelfart, Willi(1904-1975)
I havn

Olje på lerret
141x170
Signert nede t.v.: W. Midelfart

Vurdering
NOK 400 000–600 000

Auksjonert tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00

Willi Midelfart begynte sin karriere med arkitektstudier i København i 1923 til 1925. Han har nok sikkert sett bilder av den berømte danske maler Willumsen, som malte noen hovedverk innenfor begrepet vitalistisk maleri. De sterke, unge kroppene til de to matrosene, til venstre i dette bildet, er et blikkfang der de i avslappet positur betrakter livet på havnen i høyre del av bildet. Den ene matrosen er sett sittende på relingen, halvt fra siden, den andre er ryggvendt, og står og lener seg mot relingen, rett ved landgangen. De ser ned mot det liv som utspiller seg på havnen. Både deres holdning og blikk som er vendt mot høyre del av bildet, og landgangen som går fra skipet ned mot havnen, binder komposisjonen sammen.
Midelfart kom særlig til å bli forbundet med tendenskunsten, hvor han malte fremmedgjorte mennesker i bysamfunn. Han kunne uttrykke det spenningsfylte forholdet mellom massene og det borgerlige samfunn, men etter hvert vendte han det til en "positiv tendens", hvor håpet om det gode liv også for massene får dominere. Ved siden av figurbilder malte Midelfart i tillegg landskapsbilder.