Grev Wedels Klassiske

Auksjon mandag 27. november 2000 kl 19:00

Gude, Hans Fredrik (1825-1903)
Norsk landskap 1850

Olje på lerret
45x60
Signert og datert nede t. h.: HFG 1850.

Påtegnet med tittel på baksiden av rammen. Samt påklistret lapp med: No 92 Gude.

Auksjonert mandag 27. november 2000 kl 19:00

Vurdering
NOK 300 000–400 000

Tilslag NOK 300 000

Dette er et bilde fra den tid romantikken sto på sitt høyeste. Fra en mørk forgrunn ledes vårt blikk innover mot en lysere mellomgrunn hvor en liten figur sitter i en stor og mektig natur. I bakgrunnen strekker landskapet seg uendelig ut mot horisonten badet i et mildt ettermiddagslys. Den ensomme figuren, jegeren, sitter ettertenksomt betraktende naturen.