Auksjon mandag 27. november 2000 kl 19:00
Thaulow, Frits(1847-1906)
Fra Quimperlé, Bro over elv

Olje på lerret
61x73
Signert nede t.h.: Frits Thaulow

Vurdering
NOK 600 000

Auksjonert mandag 27. november 2000 kl 19:00

Tilslag NOK 600 000

LITTERATUR: Christian Krohg: Kampen for tilværelsen, bind III, København 1920.

Maleriet er malt sommeren 1901. Denne sommeren tilbrakte Frits Thaulow i Quimperlé i Bretagne. Thaulows kjente maleri, og farveraderingen som bygger på det maleriet, Vaskekoner i Quimperlé, viser den samme broen bare sett fra en annen vinkel. Christian Krohg besøkte Thaulow denne sommeren og gikk rundt i den gamle, romantiske byen, hvor han fant den middelalderske bydel: Jeg lykønsked mig selv til dette Fund, som jeg beslutted at holde for mig selv og i en Fart at male en Del Studier her...Men hvad var det? Byen var altsaa opdaget. Der midt foran os en rund Malerryg med et Staffeli. Jeg syntes endog jeg skulde kjende den Ryggen! Ja! Det var Frits Thaulows." S. 212.