Auksjon mandag 27. november 2000 kl 19:00
Bennetter, Johan Jacob(1822-1904)
Ved en norsk havn

Olje på lerret
81x116
Signert nede t. v.: J Bennetter.

Vurdering
NOK 300 000–400 000

Auksjonert mandag 27. november 2000 kl 19:00

Tilslag NOK 350 000

LITTERATUR: Jens Thiis: Norske malere og billedhuggere, Bergen 1904, bind 1.

Bennetter var en av de få malere på denne tiden som ikke fikk sin utdannelse i Düsseldorf. I 1851 kom han til Paris, hvor han ble elev av den berømte marinemaler Th. Gudin. Bennetter redegjør med en næsten pinlig nøiaktighed for sine observationer først og fremst vedkommende de fartøier, som han udstyrer sine marinebilleder med. S. 242. Bennetter føyer seg inn i rekken blant våre sen-romantikere som en markant kunstnerbegavelse.