Grev Wedels Moderne og Klassiske, del 1

Auksjon tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00

Gamle Logen Store Sal

Carlsen, Bjørn (1945-)
Den gåtefulle

Olje på lerret og på treplate
88x79
Signert oppe t.v.: Bjørn Carlsen.

Rammen er antagelig malt av kunstneren, og synes å inngå som en integrert del av kunstverket.

Auksjonert tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00

Vurdering

Tilslag NOK 70 000

Carlsens formspråk er ekspresjonistisk. Han har tilknytningspunkter til tysk ekspresjonisme, og særlig til den nyere retning innen ekspresjonistisk malerkunst representert ved Francis Bacon. Carlsen har en kraftig og kontrastrik koloritt og lar sterke følelsesmessige krefter spille ut gjennom farven. Formen er abstrahert naturalisme (realisme). Han velger ofte motiver som beskriver menneskers isolerthet og ensomhet i dagens samfunn. Nk.