Auksjon tirsdag 28. november 2006 kl 19:00
Thaulow, Frits(1847-1906)
Gammelt herresete på Grünerløkken 1882

Olje på lerret
100x151
Signert og datert nede t.v.: Frits Thaulow. 1882.

Høstutstillingen 1882, kat.nr. 45, tegning av motivet avbildet i katalogen. Konstforeningen i Stockholm 1883. Kristiania, Sølvbryllups-konkurransen 1883. Kunstnernes Hus, Oslo 1932, kat.nr. 298 (?). Kunstnernes Hus, Oslo 1933, kat.nr. 11. Oslo Kunstforening 1952, kat.nr. 14. Oslo Kunstforening 1961, Jubileums-utstilling for Høstutstillingen 1882, kat.nr. 91. Kunstnernes Hus, Oslo 1977, kat.nr. 34.

Vurdering
NOK 1 000 000–1 500 000

Auksjonert tirsdag 28. november 2006 kl 19:00

Tilslag NOK 2 800 000

Solgt for NOK 2 800 000

LITTERATUR: Vidar Poulsson: "Fritz Thaulow i 1880-årene", utstillingskatalog Blaafarveværket 1979, kat.nr. 24, avbildet s. 85.

Det er tydelig i et bilde som dette å se at Frits Thaulow var inspirert av den franske friluftsrealismen. Han har valgt et enkelt over mot fattigslig motiv, for det gamle herresetet er forfallent og "nå bor det Smaafolk her". Målet var å male vanlige folks hverdag uten å forskjønne noe.

Edvard Munch kan ha tipset Thaulow om motivet, det finnes en akvarell med samme motiv av Munch fra 1879, bare sett fra en litt annen vinkel.

Det var hovedhuset på gården Øvre Foss og hadde tjent som bolig for bestyreren på Christiania Seildugsfabrik. S. 84.