Auksjon mandag 26. mai 2008 kl 18:00
Werenskiold, Erik(1855-1938)
Minner I 1890

Olje på lerret
74x116
Signert og datert nede t.h.: EW 1890

PROVENIENS: Kunstnerens familie.

Kunstnernes Hus, Oslo 1935, kat.nr. 38 med tittel: "Minder". Bergens Kunstforening 1935, kat.nr. 30. Grev Wedels Plass Auksjoners Sommerutstilling 1993, kat.nr. 40. Lillehammer Kunstmuseum 1998, kat.nr. 10 med tittel: "Minner, I".

Vurdering
NOK 3 000 000–5 000 000

Auksjonert mandag 26. mai 2008 kl 18:00

Tilslag NOK 2 700 000

Solgt for NOK 2 700 000

LITTERATUR: Marit Werenskiold: "Katalog Erik Werenskiold", utstillingskatalog Frits Thaulow Erik Werenskiold Lillehammer Kunstmuseum 1998, kat.nr. 10.

Dette maleriet er et av de mest kjente av de få ny-romantiske maleriene Erik Werenskiold malte. Omkring 1890 var det ny-romantikken som dominerte i europeisk kunstliv. I Norge var denne retningen innenfor malerkunsten introdusert av de kunstnerne som sommeren 1886 var samlet på gården Fleskum ved Dælivannet i Bærum. Det var Kitty Kielland, Harriet Backer, Eilif Peterssen, Gerhard Munthe, Christian Skredsvig og Erik Werenskiold. Erik Werenskiold var opptatt med å tegne til en eventyr-utgivelse denne sommeren, først senere kom han til å male utpreget ny-romantiske bilder. Dette maleriet Minner I fra 1890 er stemningsmettet.

De to kvinnene med sine mørke kjoler, sitter tankefulle i et mørkt interiør. Oppmerksomheten er konsentrert om kvinnenes melankolske stemning.