Auksjon mandag 25. mai 2009 kl 18:00
Heyerdahl, Hans(1857-1913)
Kystlandskap

Olje på lerret
69x92
Signert nede t.h.: Heyerdahl

Vurdering

Auksjonert mandag 25. mai 2009 kl 18:00

LITTERATUR: Trond Aslaksby: ”Heyerdahl, Hans Olaf Halvor”, Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1983, bind 2, s. 192-197.

I 1880-årene tok Heyerdahl på nytt opp landskapsmaleriet, og selv om norske kritikere denne gang kalte ham impresjonist, var det friluftsmaleriet, slik det f. eks. ble dyrket av Jules Bastien-Lépage, som dannet forutsetningen.

Antagelig er maleriet malt på denne tiden. Hans Heyerdahl har gitt et inntrykk av lys og luft i bildet som er typisk for friluftsrealismen.