Grev Wedels Moderne og Klassiske, del 1

Auksjon mandag 25. mai 2009 kl 18:00

Weidemann, Jakob (1923-2001)
Oppstilling med krukke, vase og kanne 1944

Olje på plate
65x80
Signert og datert nede t.h.: Weidemann. -44

Auksjonert mandag 25. mai 2009 kl 18:00

Vurdering

Tilslag NOK 52 000

LITTERATUR: Karin Hellandsjø: Jakob Weidemann og det abstrakte maleris gjennombrudd i Norge 1945-1965, Oslo 1979.

Etter oppholdet i Steinkjer flyktet Weidemann over grensen til Sverige våren 1944. En kort, men viktig periode i hans liv og utvikling som kunstner var begynt. … Maleren Otte Sköld skaffet ham gratis inn på Konsthögskolan i Stockholm, der han kom i øverste klasse og fikk Sven Erixson (X-et) som lærer. Hans medstudenter var kunstnere som Lage Lindell og Lennart Rodhe, malere som få år senere skulle danne kjernen i gruppen av svenske konkretister. Han ble med andre ord opptatt i et livlig kunstmiljø som virket stimulerende og inspirerende. Selv er han særlig opptatt av kontakten med Sven Erixson. Den anti-akademiske Erixson fikk stor betydning for sine elever ikke minst ved at han ga dem et friere forhold til sitt maleri. … Rent malerisk fikk Erixsons spontane malerglede og sterke fargesans også stor betydning for Weidemann som jo hadde noe av det samme selv. S. 50.