Grev Wedels Moderne og Klassiske, del 1

Auksjon mandag 25. mai 2009 kl 18:00

Johannessen, Jens (1934-)
Fra Tydalssuiten

Akvarell
76x56
Signert nede t.v.: JJ.

Nummerert nede t.v.: NR 26. Noe utydelig påtegnet nede t.v.: "J.E.D"(?).
Fra 1981.

Auksjonert mandag 25. mai 2009 kl 18:00

Vurdering

Tilslag NOK 80 000

LITTERATUR: Hans-Jakob Brun: Jens Johannessen Maleri, Oslo 1993.

Fra Tydalssuiten 1981: Disse akvarellene utgjør vel de mest stemningsmessig suggestive arbeidene fra Johannessens hånd. De er stort sett svarte som natten, men også fylt med flakkende gløtt av ubestemmelige figurer og glimt av dempede farger. Ingenting er fastlagt og definitivt, bildet er som et kjølig bål som blaffer opp og blir borte. S. 174.