Grev Wedels Moderne og Klassiske, del 1

Auksjon mandag 25. mai 2009 kl 18:00

Kavli, Arne (1878-1970)
To kvinner i hagen, Rønnes

Olje på lerret
101x105
Signert nede t.h.: A. Kavli

Auksjonert mandag 25. mai 2009 kl 18:00

Vurdering
NOK 200 000–300 000

Tilslag NOK 220 000

LITTERATUR: Nils Messel: ”Kavli, Arne Texnes”, Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1983, bind 2, s. 483-485.

Fra begynnelsen av 1930-årene og fram til sin død hentet Kavli sine motiver nesten utelukkende fra Sørlandet. Det var, ifølge ham selv, ikke naturen i seg selv som virket fascinerende, men lyset på Sørlandet var det derimot noe helt spesielt ved. Derfor kunne han male de samme motivene om og om igjen. Han holdt seg til sitt eget sommerhus på Rønnes utenfor Grimstad, og gikk knapt utenfor den hvitmalte hageporten. … Som sitt store forbilde, Pierre Bonnard, tettet han flaten med former og farger, men lot ikke enkeltobservasjonene eller rikdommen på detaljer dominere og derved forstyrre det dekorative helhetsinntrykket.