Auksjon mandag 25. mai 2009 kl 18:00
Nupen, Kjell(1955-2014)
Skogslys

Olje på lerret
162x119
Signert nede t.v.: K. Nupen.

Signert, datert og påtegnet med tittel av kunstneren på baksiden av lerretet: " K. Nupen 1971/1992 Skogslys".

Vurdering

Auksjonert mandag 25. mai 2009 kl 18:00

Tilslag NOK 50 000

LITTERATUR: Svein Thorud: ”Fra Kjell Nupens kunstneriske utvikling”, Kjell Nupen, Oslo 2000.

På slutten av 1980-årene utviklet Kjell Nupen en serie pastost malte, abstrakte arbeider som var holdt i mørke jordfarger. Bildene var tette og uutgrunnelige. De bygget på de tidligere landskapsbildene, men de nye arbeidene var mer organisk utførte enn de tidligere verkene.Maleriene hentet sine motiver fra skogen. Nupens nye kunstneriske scene tok opp en urtilstand. Bildene viste til naturens sykliske prosesser og dens ubendige krefter. Nupen forklarte selv at det var det nære, selve skogsbunnen, og dermed jordsmonnet, det spirende liv og livskreftene, han var opptatt av. Et bilde som ”Skog” fra 1992 er et godt eksempel på dette.

Dette maleriet Skogslys er også et eksempel på disse arbeidene av Kjell Nupen.

Kjell Nupens stemningstunge bilder fra denne tiden er noe av det mest romantisk orienterte han har laget. S. 18.