Grev Wedels Moderne og Klassiske, del 1

Auksjon mandag 25. mai 2009 kl 18:00

Weidemann, Jakob (1923-2001)
Skogbunn 1960

Olje på papp, oppklebet på plate
48x36
Signert og datert nede t.v.: Weidemann 60

Påtegnet med tittel på lapp på baksiden.

Auksjonert mandag 25. mai 2009 kl 18:00

Vurdering

Tilslag NOK 27 000

LITTERATUR: Karin Hellandsjø: Jakob Weidemann og det abstrakte maleris gjennombrudd i Norge 1945-1965, Oslo 1979.

Weidemann søkte i 1940- og 1950-årene etter en personlig ”håndskrift”.

Mot slutten av 50-årene synes han å ha nådd frem til en klarhet i denne sin søken med de såkalte ”skogbunnbildene”, der han fant tråden vi kan følge helt frem til i dag. Han slo rot i et abstrakt-ekspresjonistisk formspråk med naturen som inspirasjonskilde og utgangspunkt. Naturen opplevd på kloss hold.

Weidemanns ”skogbunnbilder” kan betraktes som variasjoner over et tema: farge- og formopplevelser fra studier i skog og mark. Særlig var det materialbruken i bildene som nå var fremtredende og som formidlet uttrykket. Det var selve stoffet i den frodige skogbunnen han søkte. For å oppnå dette brukte han en blanding av Henkellim og fargepigment som han formelig knadde til på lerretet eller platen. Ved å male oppå med vanlig oljemaling mens blandingen ennå var våt, oppnådde han enten en glansete, eller en koksaktig effekt, alt avhengig av hvor mye han arbeidet med penselen. Ved tilsetting av vann, sprakk blandingen når den tørket, uten da å miste sin styrke og holdbarhet. Resultatet ble ofte en slags eruptiv flate som jorden selv. S. 118-120.