Grev Wedels Moderne og Klassiske, del 2

Auksjon torsdag 4. juni 2009 kl 20:00

Torsteinson, Torstein (1876-1966)
Fortifikasjonene bd. Victor

Olje på lerret
38x60
Signert nede t.v.: T.T.

Signert og datert på baksiden av lerretet: "Torstein Torsteinson 1920". Påtegnet med tittel på lapp på baksiden, på blindrammen.

Auksjonert torsdag 4. juni 2009 kl 20:00

Vurdering

Tilslag NOK 10 000

LITTERATUR: Svein Olav Hoff: ”Torsteinson, Torstein Louis”, Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1986, bind 4, s. 280-282.

Torsteinson malte en rekke landskapsbilder fra Frankrike, etter 1920 ofte fra Provence, og særlig fra utkanten av Paris. Disse røper sterk innflytelse fra den franske klassisisten André Derain. Bildene er linjestrenge og velavveide i formen; de er som regel uten mennesker og skildrer ofte høsten med nakne langstrukne trær. Tilknytningen til Derain er særlig påtagelig i koloritten hvor Torsteinson ofte maler valører i grågrønt og gråbrunt.

Marskalkenes Boulevarder ble bygget i 1920-årene da fortifikasjonene rundt Paris var blitt utidsmessige. Louis Philippe hadde fått konstruert disse ytre fortifikasjonene i Paris i 1840-årene, som bolverk mot fiendtlige armeer, men i 1919 ble det bestemt at det ikke lenger var bruk for dem. Boulevardene som ble bygget der festningsvollene hadde stått, fikk navn etter franske marskalker. Boulevard Victor fikk sitt navn etter Claude Victor-Perrin, kalt Victor (1764-1841), hertug av Bellune, som var fransk marskalk under Den franske revolusjon og Napoleonskrigene.

Torsteinson synes å ha funnet fortifikasjonene interessante som motiv med sine horisontale linjer i kontrast til trærnes vertikale. Det finnes en større versjon av motivet i Nasjonalgalleriet med tittel: Fortifikasjoner ved Paris, 1920-21.