Auksjon mandag 25. mai 2009 kl 18:00
Hanno, Carl von(1901-1953)
Solbadende kvinner og menn 1934

Olje på lerret
89x116
Signert og datert nede t.h.: Carl v. Hanno 34

Salon des Tuileries, Paris 1935, påtegnet med noe utydelig tittel: "..tistes".

Vurdering
NOK 150 000–200 000

Auksjonert mandag 25. mai 2009 kl 18:00

Tilslag NOK 140 000

LITTERATUR: Sonja Hagemann og Oscar Thue: ”Hanno, Carl von”, Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1983, bind 2, s. 49-50.

Carl von Hanno var elev av Marcel Gromaire i Paris antagelig fra 1932 til 1933.

I likhet med flere andre norske malere studerte han en tid hos Marcel Gromaire, hvis kubistiske formspråk fikk en viss betydning for ham. Men det er mulig at André Lhotes moderate kubisme, forankret i naturstudium, lett geometrisert, kom til å bety vel så mye for hans videre utvikling.